Biržų VSB

Renginių akimirkos

2023 m. balandžio mėn.

Sveikatą stiprinančios mokyklos vienas iš tikslų – stiprinti mokinių ir kitų mokyklos bendruomenės narių fizinę sveikatą bei formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius. Balandžio mėn. visų Biržų krašto mokyklų pastangomis atidarėme sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos 30-mečio renginių ciklą ir visi kartu startavome pėsčiųjų žygyje „Žingsniuokime kartu“. Džiaugiamės, kad daugiau nei 400 žygeivių pėsčiomis panoro įveikti atstumą iki 11 kilometrų.

2022 m. rugsėjo-spalio mėn.

Visuomenės sveikatos biuras mokyklose vykdė akciją „Mano kuprinė“, kurios metu mokyklų visuomenės sveikatos specialistės svėrė 1–3 klasių mokinių kuprines. Šios akcijos tikslas – įvertinti kuprinių svorį, tipą ir jos nešiojimo būdą siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų.
Akcijos metu visuomenės sveikatos specialistės su mokiniais diskutavo apie tinkamą kuprinių nešiojimą, priežiūrą, aptarė kokias pasekmes taisyklingai laikysenai ir fizinei sveikatai gali sukelti netinkamas arba per sunkus kuprinės nešiojimas, taip pat priminė moksleiviams atšvaitų turėjimo svarbą tamsiu paros metu. 

2021 m. lapkričio mėn.

Lapkričio 8d. minima Europos sveikos mitybos diena. Šiai dienai paminėti Biržų „Aušros“ pagrindinėje mokykloje lapkričio mėnesį vyko sveikatos pamokėlės tema: „Žinau ką valgau“. Su mokiniais kalbėjome apie sveikos mitybos principus, pagrindines, organizmui būtinas maisto medžiagas, vitaminus, mineralus , taip pat diskutavome apie galimus sveikatos sutrikimus valgant „ greitą“ maistą. Mokiniai pasiskirstę grupelėmis dalyvavo viktorinoje, atliko praktinę užduotį-ruošė pusryčius, pietus ir vakarienę, savo darbą pristatė klasės draugams, bendrai pasidžiaugėme žiniomis ir kūryba, bei aptarėme pagrindines klaidas.
Sveikatos pamokėles  vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Evelina Gervienė.

2021 m. rugsėjo - spalio mėn.

Mokinių mokymai prevencijos temomis
Spalio 18, 22, 25 dienomis Vabalninko Balio Sruogos gimnazijoje vyko projekto „SVEIKESNIS IR SAUGESNIS JAUNIMO GYVENIMAS“ mokymai 8, I g ir II g klasės mokiniams. Mokymai įgyvendinti bendradarbiaujant su Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru. Mokymus vedė lektorė – Tatjana  Ščiurina, asociacijos „Laisvas žmogus“ įkūrėja ir prezidentė, Tarptautinės blaivystės akademijos profesorė, psichologė-metodininkė, Vilniaus arkivyskupijos Carito Maišiagalos dekanato socialinė darbuotoja – savanorė, dirbanti vaikų žalingų įpročių prevencijos srityje.

 • 8 ir II g klasių mokiniai dalyvavo mokymuose, kurių tema „Psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija". Mokiniai išgirdo atsakymus į šiuos klausimus:
  -Kuo mums žalingi sidrai, elektroninės cigaretės, energetiniai gėrimai?
  - Kodėl psichoaktyvios medžiagos yra žmogaus priešai? Kaip vystosi priklausomybės?
  - Psichoaktyvių medžiagų vartojimo pasekmės.
  -  Kiek žmonių nukenčia nuo vieno vartojančiojo psichoaktyvias medžiagas?
  - Kam naudinga, kad daugėtų priklausomų žmonių? Kodėl kuriamos reklamos skatinančios vaikus vartoti psichoaktyvias medžiagas?
  - Kaip išvengti ar išsivaduoti nuo priklausomybių?
 • I g klasės mokiniai dalyvavo mokymuose tema  „Alkoholio vartojimo prevencija“. Lektorė pateikė atsakymus į šiuos klausimus:
  - Kuo mums žalingas alkoholis?
  - Kodėl alkoholiniai gėrimai yra žmogaus priešai? Kaip vystosi priklausomybės?
  - Alkoholinių gerimų vartojimo pasekmės.
  - Kiek žmonių nukenčia nuo vieno vartojančiojo alkoholinius gėrimus?
  - Kam naudinga, kad daugėtų priklausomų žmonių? Kodėl kuriamos reklamos skatinančios vaikus vartoti alkoholį?
  - Kaip išvengti ar išsivaduoti nuo priklausomybių?

Mokymai vyko nuotoliniu būdu per ZOOM programą.
Mokymus koordinavo visuomenės sveikatos specialistė Aušra Šulnienė.

Rugsėjo-spalio mėnesiais, Biržų visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje džiugino pirmų - trečių klasių moksleivius vykdydamos akciją „Mano kuprinė“.  Specialistės svėrė mokinių kuprines, mokinius, diskutavo apie tinkamą kuprinių nešiojimą ir priežiūrą, taip pat kokias pasekmes taisyklingai laikysenai ir fizinei sveikatai gali sukelti netinkamas kuprinės nešiojimas,  ar per sunki kuprinė. Akcijos pabaigoje mokiniai gavo atmintines „Kiek sveria mano kuprinė“, bei visuomenės sveikatos biuro dovanėles - antistresinius kamuoliukus.
 

 

2021 m. birželis

"Aš ir mano svajonės"
Saulutė ridinėjasi ir tuoj tuoj, jau ne už kalnų atšuoliuos vaikų vasaros atostogos. Pats metas po truputi pradėti svajoti apie ilgai lauktas vasaros atostogas. Visuomenės sveikatos specialistė Odeta Šešeikienė kartu su Biržų „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos, Germaniškio mokyklos – daugiafunkcio centro, Kirdonių universalus daugiafunkcio centro vaikais lauke kreidelėmis piešė savo mažas, bet labai gražias vasaros svajones. Pamokos tikslas pabūti lauke, pakeisti aplinką, pajusti gerą emocija sklindančia nuo mūsų pačių.

 

 

 

 

 

Biržų „ Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje  1-4 klasių mokiniams vyko pamokos „Saugok save ir kitus vasarą“. Visuomenės sveikatos specialistė Odeta Šešeikienė pamokose kalbėjo apie taip visų lauktą vasarą – vasaros atostogas. Pamokų tikslas - priminti vaikams, kaip saugiai elgtis gamtoje, kokie pavojai tyko vasaros metu. Kalbėta apie saulės smūgį, diskutuota ko negalima daryti maudantis, kaip apsisaugoti nuo erkių aukštoje žolėje ir miške, ką daryti įgėlus bitei, kiek reikia suvartoti vandens karštą vasaros  dieną.

Biržų Germaniškio mokyklos - daugiafunkcio centro ir Kirdonių universalaus daugiafunkcio centro vaikams vyko  pamokėlės „Mano dantukų armija“. Visuomenės sveikatos specialistė Odeta Šešeikienė pamokose kalbėjo kiek  turi dantukų savo burnytėje, kas yra švarūs dantukai, kada reikia valytis dantukus, kokį dantų šepetėlį reikia rinktis, kokia dantų pasta yra tinkama jų amžiaus vaikams, kada reikia pradėti draugauti su dantukų gydytoju. Vaikai parodė kaip reikia  valytis savo dantukus.
 

Visuomenės sveikatos specialistė Evelina Gervienė, 3a ir 4b klasių mergaites supažindino su „kitokia“ mankšta - JOGA. Vaikų joga – tai ne tik mankšta vaikams, joga skatina vaikus pažinti save ir savo kūną per kvėpavimą, meditaciją, įvairius žaidimus, savimasažą. Vaikai, kurie nuo mažens išmoksta jogos, pradeda savo gyvenimą sveikai. Tai ypač svarbu šiame įtampos kupiname pasaulyje, kai viskas vyksta sparčiu tempu.
- "Mankštelę pradėjome nuo taisyklingo kvėpavimo, kuris pasirodo buvo bene sunkiausia mankštos dalis. Pabuvę katytėmis, šuniukais, drambliais, drugeliais ...Baigėme mankštą ištempdami visą kūną, ramiai kvėpuodami. Po mankštos, pasidalinę įspūdžiais nutarėme, kad mankštelę kartosime dar ne kartą."

Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto (LSOK) tarptautinio Norway Grant projekto renginys Biržų mokykloje - darželyje "Vyturėlis".
Birželio 10 dienos rytmetį, projekto dalyviai kartu su savo tėveliais rinkosi ne į eilinę krepšinio treniruotę, o į sporto renginį „Linksmasis krepšinis“. Susirinkusius pasveikino mokyklos direktorė Violeta Stancikienė, palinkėdama projekto dalyviams puikių sportinių rezultatų. Visuomenės sveikatos biuro specialistė Gabrielė pakvietė dalyvius prisiminti rankų plovimo ir dantukų valymo įgūdžius ir patobulinti juos atliekant praktines veiklas. Vėliau projekto dalyviai, vadovaujami trenerės Monikos, keliavo į sporto aikštelę. Joje pademonstravo tėveliams ir svečiams treniruotėse išmoktus veiksmus su kamuoliais ir kitus krepšinio žaidimo pagrindinius judesius. Pasiskirstę į komandas vaikai ir tėveliai varžėsi sportinėse rungtyse, įveikė kliūčių ruožus. Pasidžiaugę buvimu komandoje, kupini gerų įspūdžių ir emocijų, dalyviai su dovanomis išsiskirstė pas savo draugus.
 

2021 m. gegužė

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Evelina Gervienė, pradinių klasių mokiniams vedė sveikatos pamokėles apie vabzdžius ir voragyvius, kurie aktyvūs pavasarį ir vasarą. Mokiniai žiūrėjo filmuką apie erkes ir jų keliamą pavojų, bendrai dalinosi patirtimi apie skaudžius įkandimus, specialistė paaiškino vaikams pirmosios pagalbos veiksmus įgėlus, ar įkandus gyviams, supažindino su prevencinėmis priemonėmis galinčiomis apsaugoti nuo vabzdžių ir voragyvių, paskatino nebijoti skiepų nuo erkinio encefalito ir kartu pasidžiaugė, kad tiek daug vaikų, skiepų ir tėvelių dėka, jau turi imunitetą baisiai ligai - erkiniam encefalitui.

Biržų lopšelis-darželis "Genys" vykdo Biržų r. sav. visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą "Sveikatos keliu ženkime kartu". Visuomenės sveikatos specialistė Gabrielė Kondrotaitė 5-6 metų vaikams organizavo edukacinę veiklą "Rūkymui ir alkoholiui - ne". Veiklos metu vaikai aptarė rūkymo ir alkoholio žalą sveikatai. Linksmai pūsdami muilo burbulus nutarė, kad ir užaugę pūs burbulus, o ne dūmus - taip apsaugos save bei aplinkinius.

2021 m. balandis

Pamokėlės "Skiepai ir vakcinos"

Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, tačiau ir sukuriama saugi aplinka visuomenei. Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos/infekcijos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį.
Biržų „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje balandžio 26-28 d. visų pradinių klasių mokiniams vyko pamokėlės su visuomenės sveikatos specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą mokykloje Odeta Šešeikiene  „Kas yra skiepai ir vakcinos?“.
Susitikimų pradžioje su mokiniais vyko diskusija, apie skiepus ir vakcinas. Kad geriau suprastų kas yra skiepai ir vakcinos, ir  kodėl jie yra tokie gyvybiškai naudingi, mokiniai žiūrėjo informacinį filmuką.
Pamokėlės metu buvo atsakyta į šiuos klausimus: Kodėl reikia skiepytis? Ar skiepams turi įtakos metų laikas, oras, vartojami vaistai? Kas yra vakcina? Kaip reikia pasiruošti vakcinacijai? Ar vakcinos yra veiksmingos? Kodėl svarbūs skiepai? Kodėl reikia  skiepytis?
Mokiniams buvo skirta užduotis namuose -  nupiešti įsivaizduojamą virusą. Pradinukai buvo labai pareigingi, atsakingi, kūrybiški.

„Mityba ir fizinis aktyvumas“ sveikatos pamokėlės 2-4 klasių mokiniams

Tinkamas maistas ir fizinis aktyvumas vaikams ir jaunuoliams yra būtinas gerai sveikatai, augimui palaikyti. Sveikai maitinamas vaikas auga ir vystosi normaliai. Jis yra energingas, aktyvus, domisi žaidimais, jo akys švyti, plaukai blizga, oda elastinga, laikysena taisyklinga. Jis pasitiki savimi, gerai miega ir valgo, normaliai priauga svorio ir ūgio, laiku bręsta. Kai trūksta kurių nors būtinų medžiagų ar kalorijų ilgesnį laiką, atsiranda įvairūs sutrikimai.

Bloga mityba ir mažas fizinis aktyvumas gali turėti įtakos svorio pokyčiams. Vaikai, kurie nepakankamai pavalgo arba yra netinkamai maitinami, būna mažesni, dėl nepakankamo atsparumo dažniau serga, prasčiau mokosi. Neatsitiktinai suaugusių žmonių įvairių ligų priežasčių, kurias kartais išsyk sunku nustatyti, tenka ieškoti vaikystėje.

Balandžio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė Evelina, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje pakartojo vaikams sveikos mitybos principus, kalbėjo apie sveikus užkandžius, vaisius ir daržoves, kodėl ypatingai svarbu valgyti pusryčius ir gerti daug vandens. Su vaikais išsiaiškino, kad fizinis aktyvumas ne tik padeda mums AUGTI IR TVIRTĖTI, bet ir MĄSTYTI, atliko kelis pratimus padedančius koncentruoti dėmesį ir lavinti koordinaciją.

2021 m. kovas

Biržų lopšelis-darželis "Ąžuoliukas" vykdo Biržų r. sav. visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą "Laimingos vaikystės takeliu". Visuomenės sveikatos specialistė Gabrielė Kondrotaitė organizavo vaikams emocinės sveikatos įgūdžių ugdymo užsiėmimus "Kaip aš jaučiuosi". Veiklos metu vaikai mokėsi atpažinti ir įvardinti savo jausmus, aptarė būdus kaip padėti sau, kad geriau jaustųsi.

2021 m. sausis

Sausio 20 dieną darželyje paminėta Pasaulinė sniego diena.
- Nusiteikę aktyviai praleisti laiką, visi išėjome į lauką. Laikydamiesi atstumo savo grupių aikštelėse apšilome su bendra mankšta. Vaikai, mokytojos ir darbuotojai judėjo smagiu sniego senių besmegenių ritmu. Mažieji su dideliu užsidegimu dalyvavo įvairiose veiklose: čiuožė nuo kalniuko, žaidė ledo ritulį, statė sniego pilį, dažė sniegą spalvotu vandeniu, mėtėsi iš sniego gniūžčių, metė kamuolius į taikinį bei bandė numušti kėglius. Viso renginio metu vaikų veiduose nedingo šypsena, o ją dar labiau paryškino raudoni skruostukai.
VAIKŲ ĮSPŪDŽIAI IR MINTYS.
Priešmokyklinukai: - Buvo labai smagu, negalim net pasakyti, kas labiausiai patiko. Gal ledo ritulys, kamuoliuko metimas į krepšį!!! Bet ne, viskas labai patiko! Augustė: - Man tai labai patiko sniegą ''dažinėti", ten visokias snaiges, žvaigždes daryti. Aronas: - Man labai patiko lazda stumti kamuoliuką į vartus, mušti bokštą ir purkšti su dažais!
Renginio iniciatorės: visuomenės sveikatos specialistė Gabrielė Kondrotaitė ir kūno kultūros mokytoja Monika Drevinskienė

2020 m. spalis

Biržų lopšelis - darželis „Ąžuoliukas“ vykdo Biržų rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos projektą "Apsidairyk. Tausok".
Visuomenės sveikatos specialistė Gabrielė Kondrotaitė pravedė edukacinę veiklą „Vanduo gyvybės šaltinis“, kurios tikslas - ugdyti vaikų aplinkosaugines nuostatas ir vertybes, per vaiko patirtį, tyrinėjimus ir atradimus. Vaikai diskutavo apie geriamojo vandens savybes ir jo naudą žmogaus organizmui. Žiūrėjo filmuką „Vandens tarša“, po kurio svarstė kiek yra vandens žemėje, kas jį teršia, kokios yra taršos pasekmės ir kas būtų jei vandens neliktų. Vaikai atsakinėjo į viktorinos klausimus vandens tema.
Prieš savaitę kartu su vaikais buvo pradėtas eksperimentas su pupelėmis ir vandeniu (užpylė vieną indelį su pupelėmis vandeniu kitame paliko sausas). Mažieji tyrinėtojai aptarė eksperimento su pupelėmis rezultatus. Taip pat iš 6 skirtingų vandens mėginių, pagal jų išvaizdą, sprendė kuris vanduo yra geriamas. Veiklos pabaigoje ragavo 3 skirtingus mineralinius vandenis ir diskutavo, kuris skanesnis ir kas daro įtaką vandens skoniui. Visi vaikai už aktyvų dalyvavimą gavo po Visuomenės sveikatos biuro dovanėlę – muiliuką.