Biržų VSB

Kompiuterių poveikis vaikų sveikatai

Pernelyg ilgo sėdėjimo prie kompiuterio galimos pasekmės:

  •  judėjimo stoka
  •  nutukimas
  •  laikysenos sutrikimai
  •  stuburo iškrypimai
  •  nuovargis
  •  galvos skausmai
  •  padidėjęs dirglumas
  •  regėjimo problemos (dažnesnė trumparegystė), akių nuovargis, sausumas ar peršėjimas
  •  riešų sąnarių jautrumas
  •  sprando, pečių juostos, nugaros, juosmens srities skausmai
  •  priklausomybė nuo kompiuterio

Daug sveikatos sutrikimų, susijusių su kompiuteriais, kyla ne dėl kompiuterio „kenksmingumo“, o dėl pagrindinių darbo kompiuteriu taisyklių nežinojimo ir neteisingo darbo vietos įrengimo. Norint išvengti sveikatos sutrikimų būtina: teisingai organizuoti darbą kompiuteriu, nuolatos stebėti savo laikyseną, taip pat reguliariai daryti pertraukėles ir fizinius pratimus. Vaikui dirbant kompiuteriu svarbi tėvų kontrolė.

Patarimai, kaip išvengti neigiamo kompiuterio poveikio.
Regėjimo sutrikimų profilaktika.
Praleidus prie kompiuterio 45 minutes reikia daryti 10–15 minučių pertrauką. Kompiuteriais besinaudojantys asmenys sąmoningai turi stengtis dažniau mirksėti – taip mažinami džiūvimo reiškiniai akies junginėje bei kiti su tuo susiję nemalonūs pojūčiai akyse. Akių nuovargiui pašalinti ir regėjimo sutrikimų profilaktikai pertraukų ir mikropertraukų metu rekomenduojama daryti specialius pratimus akims. Jie gali būti atliekami stovint arba sėdint, nukreipus akis nuo ekrano, žiūrint į tolį, ramiai kvėpuojant. Pertraukų metu taip pat patariama pasišalinti nuo kompiuterio ir nors trumpam užsiimti visiškai kita veikla, kuri nevargina akių.

 Kaulų ir raumenų sistemos pakenkimų profilaktika.

  •  ergonomiškas darbo vietos įrengimas
  •  darbinių užduočių įvairovė
  •  galimybė laisvai keisti pozą
  •  trumpos pertraukėlės

Nugaros, kaklo ir pečių problemų profilaktika.
Nugaros, kaklo ar pečių skausmą gali išprovokuoti netinkamas darbui reikalingų priemonių, tai yra kompiuterio monitoriaus, pelės, klaviatūros, išdėstymas. Naudojimasis telefonu tuo pačiu metu, kai dirbate kompiuteriu, gali dar labiau pabloginti situaciją ir prisidėti prie to, kad pasireikš nugaros, kaklo ar pečių skausmai. Kėdė, kuri neturi atramos apatinei nugaros daliai, gali sukelti juosmeninės nugaros dalies skausmą, Netinkama kėdė formuoja ir netaisyklingą laikyseną, vaikas gali pradėti kūprintis, tuo pačiu padidėja stuburo apkrova.

Kūno padėtis prie kompiuterio. Patogi darbo poza, kai:

  •  pečiai atpalaiduoti
  •  alkūnės arti kūno ir arti klaviatūros
  •  riešas tiesus pakankamai erdvės kojoms
  •  subalansuota, tiesi galvos padėtis
  •  stuburas atremtas į kėdės atlošą
  •  pėda tvirtai atremta į grindis
  •  šlaunys šiek tiek žemiau kelių
  •  stalo aukštis pritaikytas taip, kad alkūnės būtų ties klaviatūra
  •  pelė kuo arčiau klaviatūros

Atsiminkite, kad reikia keisti kūno pozą. Padėties keitimas pagerina kraujo ir medžiagų apykaitą ir apsaugo nuo ilgalaikio vienos kūno vietos apkrovimo.

Darbo ir poilsio režimas.
Dirbant namuose kompiuteriu darbą reikia baigti ne vėliau kaip likus valandai iki miego ir gerai išvėdinti patalpą. Pertraukų metu rekomenduojama atlikti fizinius pratimus bei pratimus akims. Tėvai turi griežtai nustatyti laiką, kiek vaikas gali be pertraukos naudotis kompiuteriu.

Kompiuterio pelė ir klaviatūra.
Pelė ir klaviatūra turi būti viename aukštyje. Klaviatūra statoma 30 cm atstumu nuo kūno ir 15 cm nuo stalo krašto.

Monitorius.
Monitorius statomas 60–80 cm atstumu (per ištiestos rankos ilgį), bet ne arčiau nei 40 cm nuo kūno. Viršutinis monitoriaus kraštas neturėtų būti aukščiau akių lygio.

Priklausomybė nuo kompiuterio.
Jei valandų valandas praleidžiate prie kompiuterio to nejausdami, o nesant prie jo apima diskomfortas, vertėtų susimąstyti, ar tai nėra pirmieji priklausomybės nuo kompiuterio ženklai. Priklausomybė nuo kompiuterio gali tapti klastinga liga, kai įsitraukimas į virtualų pasaulį tampa neatskiriama gyvenimo dalimi.

Dažniausios priklausomybės priežastys:

 · Kaip būdas pabėgti nuo kasdienybės, problemų, galimybė įsitraukti į malonesnę būseną.

 · Kada sunkiai sekasi save realizuoti esamoje aplinkoje, atsiranda noras save išbandyti, siekti gero rezultato kitoje srityje.

 · Negalėjimas, nemokėjimas atsipalaiduoti realiame gyvenime.

 · Daliai nuo interneto priklausomų asmenų tiesiog trūksta bendravimo.

 · Dalis internautų nori išsakyti pasauliui tai, ko niekas nenori klausyti realiame gyvenime.

 Kaip užkirsti kelią kompiuterinės priklausomybės išsivystymui?

· Išmokite atpažinti piktnaudžiavimo kompiuteriu požymius.

· Skirkite vaikui ir jo interesams dėmesio. Domėkitės tuo, ką veikia Jūsų vaikas. Pasiūlykite jam veiklų ir skatinkite jo domėjimąsi.

· Stebėkite, koks po žaidimo kompiuteriu būna Jūsų vaikas: ar keičiasi jo nuotaika (gal tampa irzlesnis, piktesnis). Jeigu keičiasi nuotaika, vadinasi, jis emociškai pernelyg į tai įsitraukia.

· Nepražiopsokite! Besivystant priklausomybei nuo kompiuterio atsiranda „emocinio bukumo“ simptomai. Vaikas nustoja emociškai reaguoti į namiškius: jam darosi nesvarbu tai, kad Jūs pykstate, kad rodote susirūpinimą ir pan. Jis tampa abejingu tam, kas sakoma, apsisukęs ir vėl daro tai, kas jam buvo uždrausta ar ko buvo prašoma nedaryti. Tai svarbus simptomas.

Reikėtų susirūpinti, jei stebimi sekantys psichologiniai ir fiziniai pripratimo simptomai:

· nesugeba baigti žaisti (sako: „tuoj“ ar „gerai gerai“, tačiau vis vien niekaip nebaigia; ignoruoja paliepimus ar prašymus nustoti žaisti);

· tampa nesvarbus bendravimas su namiškiais ir draugais (nebenori kartu eiti į kiemą ar važiuoti į svečius, nebesidomi namų ruošos darbais ir nebeatlieka jam priskirtų darbų, mažiau kalbasi su namiškiais, pyksta, jei įėję į kambarį tėvai/sesė/brolis kalbina ir „trukdo“ žaisti);

· nešasi valgyti prie kompiuterio vietoj to, kad valgytų virtuvėje;

· atsiranda problemos mokykloje (neatlieka namų darbų, ima gauti prastesnius pažymius, praleidžia pamokas ir pan.);

· nekreipia dėmesio į asmeninę higieną (krauna graužtukus, kurie guli po keletą dienų, „nemato“ besikaupiančių „priaugusių“ arbatos puodelių, nenori praustis, persirengti ir pan.);

· keičiasi miego įpročiai arba ima trikti miegas.

Visgi, jei situacija yra rimtesnė, svarbu kreiptis į specialistus, turinčius patirties dirbant būtent su priklausomais vaikais, paaugliais.

 

Violeta Valiukienė
Biržų r. sav. visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją

Atsiliepimai

Komentuoti